Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları

Yemeğinizi Yedikten sonra kesinlikle dişlerinizi fırçalayın. Yemeğinizi yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak için işyerinde bir diş fırçası olsun. Özellikle yemek den sonra olmak üzere günde en az iki kez dişlerinizi kesinlikle fırçalayın. Antibakteriyel özelliklere sahip bir diş macununun 12 saate kadar ağız kokusunu azalttığı ve önlediği gösterilmiştir.

Her gün en az 1 defa diş ipi kullanın. Düzgün bir diş ipinin dişlerinizin arasında kalan yiyecek parçalarını ve plakları alır.

Dilinizi Fırçalayın. Bir dil kazıyıcı dilinizden gelen kokuları azaltmak amacıyla bir fırçadan daha etkisi görülmüştür. Diğer bir tercih ise arka tarafında dil temizleyicisi olan bir diş fırçası kullanmaktır. Bu fırçalarında, dil kazıyıcıları kadar işe yaradığı bilinmektedir.

Takma Dişlerinizi iyice temizleyin. Kısmen veya tüm dişlerinizi takma diş ve köprü kullanıyorsanız takma dişlerinizi günde en az bir kez veya doktorunuzun önerisine göre tam anlamıyla temizleyin.

Bol bol su tüketin. Ağzınızı kuru tutmamak, nemli tutmak için ağzınızı daha da kurutacak içecek, kahve veya alkollü ürünler değildir. Tamamen temiz bol bol su tüketiniz. Sakız (şekersiz) veya şekerleme emmek de tükürük salgılamanızı sağlar. Yiyecek artıklarınızı ve bakterileri temizler.

Beslenmenizi Değiştirin. Alkol ve kahve alımınızı azaltınız ve ağız kokusunu yükselten diğer yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Lifli besinler yemenizde yardımcı olabilir.

Olabildiği kadar yeni bir diş fırçası kullanın. Her üç dört ayda bir diş fırçanızı yenileyin ve yumuşak uçlu diş fırçası seçiniz.

Diş kontrollerinizi düzenli yaptırın. Senede en az iki kez dişlerinizi muayene edilmesi ve temizlenmesi için diş doktoruna gidiniz.

Sende Yorum Yap