Şok diyeti birden hızlı bir şekilde kilo vermek için yapılan bir tür diyettir. Çoğu kişi kilo vermek için sabırsızdır ve sonuçları bir an önce görmek ister. Hatta bu yüzden birçok kez sabırsız davranıp başladığı diyetleri bırakanlar olmuştur. Şok diyetleri yaptıktan sonra birden kilo almamak için sonraki beslenmenize dikkat edin, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bu diyetlerde belirlenen günü geçmeyin. Diyete daha uzun süre devam etmeniz sağlığınızda ciddi sorunlara neden olabilir. Sizlerle birkaç popüler şok diyeti paylaşacağız:

Ender Saraç Şok Diyeti

7 gün boyunca uygulanan bu diyette her gün aşağıdaki listeyi uygulayacaksınız:

Kahvaltınızda şekersiz yeşil çay, 3 adet haşlanmış yumurta ve yeşillikler olacak. Yeşilliklerde maydanoz, dereotu, marul, yeşil biber gibi sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Kahvaltı ve öğle yemeği arasında ara öğün olarak 1 bardak yağsız süt, bir avuç kadar mısır gevreği verilmiştir.

Öğle yemeğinde 3 adet salata çeşidinden birini seçeceksiniz. Bu seçenekler tavuklu salata, yağsız ton balıklı salata, sade yeşillikli salata şeklindedir. Salatanın yanında 100 gram haşlanmış ya da ızgara tavuk, hindi, dana ya da balık eti ve 1 kâse yağsız yoğurt yiyeceksiniz.

İkinci ara öğününüzde 1 bardak bitki çay ve 1 tane diyet bisküvi veriliyor. Bitki çayını şekersiz olarak içmelisiniz.

Akşam yemeğinde; yağsız ve çok az tuzlu sebze çorbası yanında salata ve yağsız haşlanmış ya da çiğ sebze verilmiştir. Akşam yemeğinizi en geç saat 6 ya kadar yemiş olmalısınız. Bu şok diyetini günlük 30 dk. yürüyüş ile desteklemeniz öneriliyor.

Şok diyetlerde sağlığınızı bozmamanız için mutlaka diyetin süresine dikkat etmeniz ve uzatmamanız gerekir. Aksi takdirde dengesiz beslenme nedeniyle sağlığınız bozulabilir. Şok diyet seçerken neler içerdiğine mutlaka bakın ve buna göre eleme yapın. Sadece tek bir gıda ağırlıklı yani tek yönlü diyetlerden uzak durun. Vücudunuzun geri kalan bileşenleri almasını engelleyen bu tek yönlü diyetler sağlığınıza zararlıdır. Diyetlerde vücudunuz için gereken besin öğelerinin yeterince bulunduğuna emin olun. Aksi takdirde kilo vereceğim derken sağlığınızdan olabilirsiniz.

Sende Yorum Yap