Project Connected Home over IP (CHIP), Apple, Amazon, Google ve her şeyi daha uyumlu hale getirmesi beklenen 170’den fazla diğer şirket arasındaki garip bir şekilde adlandırılmış ama ilginç akıllı ev ortaklığı, nihayet bu yılın sonlarında bazı sonuçları göstermeye başlayacak.

Bu haftanın başlarında Zigbee Alliance tarafından düzenlenen bir web seminerine göre, programa katılan şirketler 2021’in sonlarına kadar akıllı ev cihazlarını standart için sertifikalandırabilecek, bu da tatil alışveriş sezonu için raflarda bazı şeyler görebileceğimiz anlamına geliyor. Bu ilk cihaz dalgası, aydınlatma, panjurlar, HVAC kontrolleri, TV’ler, kapı kilitleri, garaj kapısı açıcılar, güvenlik sistemleri ve Wi-Fi yönlendiricileri gibi şeyleri içerecek.

CHIP Projesi nihayet bu yıl içinde gönderilecek

CHIP standardı üç teknoloji etrafında inşa edilmiştir: Kurulum için Bluetooth LE, bir güvenlik kamerasından video akışı gibi yüksek bant genişliğine sahip kullanım durumları için WiFi ve hareket sensörleri gibi düşük bant genişliğine sahip cihazlar için hala gelişmekte olan Thread ağ protokolü. (İş parçacığı bir süredir devam eden bir çalışmaydı, ancak şimdi Apple HomePod Mini’de, en yeni Google Nest Hub’da ve Eero yönlendiricilerinde, bu yüzden belkide sonunda gerçekleşecek.)

Üreticiler, CHIP desteğini köprüler aracılığıyla eski ürünlere de getirebilecekler, bu nedenle zaten sahip olduğunuz cihazların gelecekte CHIP ürünleriyle çalışması ihtimali var.

İLK CHIP SERTİFİKALI CİHAZLAR TATİLLERDE SATIŞA SUNULABİLİR!

İlk olarak 2019’un sonunda duyurulan program, salgın nedeniyle bazı gecikmeler yaşadı. Başlangıçta 2020’nin sonuna kadar CHIP standardı dahilinde ürünlere sahip olması gerekiyordu, ancak daha sonra grup geçen Eylül ayında 2021’e kadar hiçbir şey görmeyeceğimizi açıkladı. Görünüşe göre o zaman 2021’in sonu, bu yüzden bu çok olası lansman 2022’de daha da ileri gidebilir.
C

HIP’in amacı, akıllı ev ürünleri için birleşik bir standart sunmaktır, böylece müşterilerin satın aldıkları bir cihazın zaten sahip oldukları diğer cihazlarla çalışıp çalışmayacağı konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz. Teknolojileri, Zigbee ve Z-Wave gibi eski akıllı ev protokollerinin yerini alır ve tercih ettiğiniz sesli asistanla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Elbette, yeni bir standart herhangi bir karışıklığı çözmenin garantisi değildir ve CHIP programının zaten mevcut olan standartlar listesine başka bir seçenek daha eklemesi çok olasıdır.

Stacey On IOT’den Stacey Higgenbotham, bu hafta Zigbee Alliance tarafından yapılan tüm duyurulara, blockchain aracılığıyla akıllı ev güvenliğini nasıl iyileştirmeyi planladığı da dahil olmak üzere derinlemesine bir inceleme yaptı, bu yüzden konuyla ilgili daha fazla bilgi için onun analizini de okumanızı öneriyorum.

Sende Yorum Yap