Instagram’ın yeni versiyonu iyi bir şey olabilir mi, yoksa artan sosyal baskı ve istismar algoritmaları yoluyla gençlerin gelişimini olumsuz etkileyebilir mi?
Facebook popüler görsel uygulaması 13 yaşın altındakileri hedefleyen küçük bir sürümü, bugün 35 çocuk ve tüketici grubundan oluşan uluslararası bir koalisyon çağrısında bulundu. Facebook, çeşitli endişeleri özetleyen bir ‘Çocuklar için Instagram’ planını durduracak.

Çocukları Sosyal Medyadan Uzak Tutun

New York Times tarafından bildirildiği üzere, Amerika Tüketici Federasyonu ve Ebeveynler Televizyon ve Medya Konseyi’ni içeren koalisyon, projenin şu anda ana uygulamada aktif olan gençlerin çocuk kısmına geçtiğini görmeyi başaramadığını söylüyor. Facebook yerleşik süreçleri aracılığıyla daha geniş bir çocuk yelpazesini olumsuz yönde etkileyebilir.
Gereğince mektupla:

“Mevcut Instagram hesabı olan 10 ila 12 yaş arasındaki çocukların, gerçek şeyi deneyimledikten sonra platformun çocuksu bir sürüme geçme olasılığı düşüktür. Instagram’ın çocuk sürümünün gerçek izleyicisi çok daha küçük çocuklar olacaktır.

Mektup, özel bir ‘Çocuklar için Instagram’ uygulamasının, özellikle de gelişim aşamasındaki gençler için neden olabileceği bir dizi olası zararı özetlemektedir:
“Giderek artan sayıda araştırma, dijital cihazların ve sosyal medyanın aşırı kullanımının ergenler için zararlı olduğunu gösteriyor. Özellikle Instagram, çocukları ve gençleri cihazlarını sürekli kontrol etmeye ve paylaşmaya teşvik etmek için gençlerin kaçırma korkusunu ve akran onayı arzusunu kullanıyor. Platformun görünüşe, kendini sunmaya ve markalaşmaya sürekli odaklanması, ergenlerin mahremiyetine ve refahına zorluklar getiriyor. ”

Facebook henüz Çocuklar için Instagram açıp açmayacağına karar vermedi, ancak Instagram şefi Adam Mosseri’nin yakın zamanda daha genç kullanıcılara hitap etme seçeneğini keşfettiklerini ve gençlerin bunu yapmanın yollarını aramasını durdurduklarını belirttiği bir konu tartışılıyor. Yaş sınırlamasına rağmen birçok genç şu anda Instagram kullanıyor.

Bir araştırmaya göre , çocukların aynı zamanda uygulama içinde genişletilmiş araçları kullanmak amacıyla, çoğu zaman farkında olmadan, kişisel bilgilerini ifşa ettikleri tespit edilmiştir. Araştırmacı David Stier tarafından keşfedildiği üzere, bazı çocuklar platformun derinlemesine analiz araçlarına erişmek için kişisel IG profillerini iş profillerine değiştiriyor ve bunu yaparken de iletişimlerini paylaşıyor, bilgilerini herkese açık bir şekle getiriyor ve potansiyel olarak kendilerini açıyorlar. Instagram’ın özel bir çocuk uygulamasıyla mücadele etmek istediği şey bu. Mektup ayrıca Facebook’un veri toplamaya dayanan iş yaklaşımını eleştiriyor.

“Değerli aile verilerini toplamak ve yeni nesil Instagram kullanıcıları yetiştirmek Facebook’un alt çizgisi için iyi olabilirken, muhtemelen platformun manipülatif ve istismar özelliklerine karşı özellikle savunmasız olan küçük çocuklar tarafından Instagram’ın kullanımını artıracaktır.”
bazılarını gündeme getirmek mevcut anlamda temel argümanı zayıflatıyor gibi görünüyor.

Evet, Facebook geçmişte hatalar yaptı, ancak o zamandan beri bu sistemi iyileştirmek için önemli, sistemik ilerlemeler ve süreçler uyguladı.
Nitekim, Instagram, son zamanlarda genç kullanıcıları korumak için yeni sınırlamalar getirdi.

Platform bu açıdan gelişmeye çalışıyor ve özel bir Instagram for Kids (Çocuklar için instagram) uygulaması yaparak nihai çözüm bulmaya çalışıyor..
Özellikle sosyal platformlar iletişim ortamımızda daha ayrılmaz bir unsur haline geldikçe, yapılması gereken önemli tartışmalar ve ele alınması gereken konular her zaman olacaktır.

 

Sende Yorum Yap