Yeni bir araştırmanın tüm verilerin sonuçlarına göre de, spor yaparken guruldayan bir göbek, iyi miktarda kalori yaktığınızı düşündürerek sizi yanıltıyor olabilmektedir.

Araştırmada, 10 adet normal kilodaki kadın üniversite öğrencisine de, yüksek proteinli, az proteinli yemek verilerek ve bazılarına hiç yemek verilmeyerek koşu bandında yürümeleri istenmiştir. Yüksek proteinli yemekleri yiyen gruptaki kadınların da, bir saat sonra koşu bandına çıkıp yürüdüklerinde de, hiç yemek yemeyen gruptaki kadınlara oranla daha fazla kalori yaktıkları saptanmıştır. Az proteinli yiyecek yiyen kadınların kalori yakma oranı ile hiç yemek yiyen kadınlar arasında bir farklılığa rastlanmamıştır. Denek kadınlar 24 saatlik süre içerisinde fazladan 185 kalori yakmıştır. Peki, bu ne anlama geliyor?

Vücudumuza daha fazla kalori aldığınız zaman da, vücudumuz otomatik olarak daha fazla kalori tüketilir. Örneğin sizlere, bir gün içerisinde hep normal miktarda kalori aldığınızda da, ek olarak yakılan kaloriler, bir yıl içerisinde 15 kilo vermenizi sağlanabilir.

Öte yandan, egzersiz yapmadan önce aç olmak da kilo kaybına sebep olmaktadır, fakat bu doğru bir yol olan kalori yakımı ile gerçekleşemez. Çünkü enerji ve güç harcayan aç bünyede de, spor esnasında yağ ve kalori değil, kas yakımı olmaktadır. Kaslar eriyerek güçsüzleştireceği için de, kişi tartıldığı zaman tartı üzerinde kilosu az çıkmaktadır. Bu tehlikeli ve geçici bir yöntem olur. Çünkü doğru kilo verme kasları değil, yağları yakarak gerçekleşir. Nitekim kasları eriyerek kilo veren kişiler de, verdikleri kiloları çok daha fazlasını kısa sürede geri alınır. Bu yüzden spor yapmadan 45-60 dakika öncesinde mutlaka protein ağırlıklı yiyecekler tüketilmektedir.

Fitness egzersizinizden bir saat önce yenen protein dolu yiyeceklere, egzersiz esnasında daha fazla kalori yakmanızı sağlamaktır. Tam olarak ne kadar protein almanız gerektiği hala tartışmalı bir konu olmasına rağmen, yapılan çalışmalar günde ortalama 30 gram proteini öğünlere düzenli şekilde dağıtarak tüketilmesi gerektiğini ileri sürmektedir.

Uzmanlarda, protein içecekleri, yumurtalar, fıstık ezmesi ve yoğurt gibi yiyecekler gibi bol miktarda protein içeren yiyecekleri tavsiye ederken de,  45 kalori içeren bir sabah kahvaltısını tavsiye ettikleri ürünler: İki yumurta beyazı, bir yumurta, iki dilim yağlı ekmek ve portakal suyudur.

Sende Yorum Yap