Bu ay Ramazan’ı kutlayan dünya çapında iki milyardan fazla insanla, pazarlamacılara etkinliğin iyi niyetinden yararlanma ve yansıma ayını kutlamanın ve katılmanın yollarını arayan izleyicilerle bağlantı kurma konusunda önemli fırsatlar sunabilir.

Buna yardımcı olmak için Facebook kısa süre önce YouGov’u Ramazan’ı nasıl kutlamak istediklerine ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca çevrimiçi etkinlikleri üzerinde ne gibi etkilere sahip olabileceğine dair iç görüler elde etmek için 17 binden fazla kişiyle bir anket yapmak üzere görevlendirdi.

Facebook Ramazan İlişkin Yeni Bilgileri Paylaşıyor

Facebook tarafından açıklandığı gibi:

“Bu Ramazan insanlar sevdikleriyle, sevdiklerini paylaşmak için ister sanal ister sosyal olarak mesafeli bir araya gelmek isteyecekler. Ve yıllarca kaçınılmaz olan farklılıklara rağmen, yeni keşiflerin ve alışveriş davranışlarının ortaya çıktığını göreceğiz.” Facebook bulgularını, kendiniz için indirebileceğiniz 35 sayfalık yeni bir Ramazan pazarlama rehberine çevirdi.

Bazı önemli noktalara hızlı bir bakış atalım:

İlk olarak Facebook, devam eden endişeler ve kısıtlamalar nedeniyle değişen alışveriş yaklaşımlarıyla birlikte COVID-19’un Ramazan davranışları üzerindeki etkisini ana hatlarıyla açıklıyor.

“Alışveriş yapanların internette güvenli bir şekilde gezinme ve alışveriş yapma talebi her zamankinden daha fazla. Her şey, alışveriş yapanların sevecekleri şeyleri hem güvenli hem de rahat bir şekilde keşfetmelerini ve satın almalarını sağlamakla ilgili.”

Facebook, markaların mümkün olduğunda çevrimiçi sipariş verme ve kaldırım kenarı toplama seçenekleri sunmaya çalıştığını, e-ticaretin yükselişini iyileştirilmiş, akıcı süreçlerle kullanırken, aynı zamanda çevrimiçi gezinen kitleleri daha etkili bir şekilde hedeflemek için Facebook’un reklam araçlarını kullandığını öne sürüyor.
Facebook ayrıca, Maybelline Vietnam’ın, Facebook Live’ı yakın zamanda yapılan bir girişimin bir parçası olarak izleyicilerle sanal olarak bağlantı kurmak için nasıl kullandığına dair bu örnek de dahil olmak üzere, kılavuzdaki kilit noktaların her biri hakkında notlar ve vaka çalışmaları sağlar.

Facebook ayrıca mobil kullanım hakkında ayrıntılı istatistikler sağlar:

Ve dönem içindeki alışveriş zirvelerine ilişkin veriler:

Burada, dönem boyunca pazarlama yaklaşımınıza rehberlik etmeye yardımcı olabilecek bazı yararlı bilgiler var. Ramazan şu anda devam ederken, bu trendlerden yararlanma ve döneme bağlı çeşitli kutlamalara ve etkinliklere katılmak isteyen izleyicilerle bağlantı kurma fırsatı hala var.

 

Sende Yorum Yap