• Size öncelikle instagramda bir hesabınız varsa, hemen bir işletme hesabına geçmenizi önereceğim. Eğer verilerinizi, reklamlarınızı ve kitlenizi doğru şekilde analiz etmek istiyorsanız, işletme hesabına geçmeniz kaçınılmaz, ilk olarak belirteceğin nokta budur. İkinci olarak; iyi bir iletişim içinde olmak. Eğer instagramda yer alıyorsanız ve hedef kitlenizi gerçekten etkilemek istiyorsanız, samimiyeti öncelikle sosyal medyanızın her aşamısına yansıtmanız gerekiyor. Samimiyet göstergesi olarakta, sürekli takipçilerinizle iletişim içinde olmak son derece önemli. Şimdi size adım adım neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

 • Yaptığınız İşi Detaylarıyla Anlatmak

  Günümüzde sektör lideri olmak istiyorsak, o sektöre öncelik etmemiz gerekmektedir. Ne yaptığımızı ve nasıl yaptığımızı anlatmak zorundayız. Meela bir şarap üreticisiysek, o şarabı nasıl yaptığımızı anlatmakta çok fayda var. Uzmanlıklarını paylaşanlar, sektörlerinde gerçekten büyük başarılar kat ediyor ve kanaat önderleri oluyorlar. O nedenle sizde ürünlerinizin özelliklerini, yaptığınız ürünü nasıl yaptığınızı, kesinlikle net, doğru ve samimi bir şekilde anlatmanız gerekiyor.

 • Hedef Kitlenizi Belirlemek

  Yani kime hitap ediyorsunuz? Tüm dünyaya mı, yoksa 35 yaşlarında BMW’ye binen Beşiktaşlı iki çocuk babasına mı? İşte bu en önemli hususlardan biri. Çünkü hedef kitlenizi çok önemli bir şekilde belirleminizi ve onlara göre içerik üretim, onlara göre reklam çıkartmanız gerekiyor. Bu nedenle yapacağınız 2. Adım hedef kitlenizi belirlemek.

 • Doğru Hastagler

  İnstagram hastaglerle, etiketlerle dönüyor, bu nedenle 3. Adım olarak anlatacağım şey doğru hastag kulanımı. Eğer doğru etiketleri kulanıyorsanız dünya çapında bir etki yaratabilirsiniz. Bu nedenle hastag kullanımına çok dikkat ediyoruz. Rakiplerinizin ve hedef kitlenizin hangi etiketleri kulandığına çok dikkat etmekte büyük fayda var. Ya da sürekli etiket denemeleri yapıp, hangisinden daha fazla verim alabileceğinizide öğrenebilirsiniz. Ama bu uzun ve zorlu bir süreç yaratabilir.

 • Kaliteli İçerik

  Ne kadar fazla ve kaliteli içerik üretirseniz, instagramda o kadar fazla başarılı olursunuz. Kaliteliden kastım; samimiyeti bozmadan tabii ki. Mesela daha iyi bir ekipman ile daha kaliteli fotoğraflar çekebilir, daha iyi kurgular yapabilirsiniz.

 • Hikaye Yaratmak

  İnstagramda başarılı hesaplara baktığımızda her birinin bir hikayesi var; o işi nasıl kurduğundan, o işi nasıl yaptığından, şirketinin, markasının birer hikayesi var. Sizde markanızın hikayesini instagramda resimlerle, videolarla her daim yansıtmalısınız. Geleceğin pazarlamasının hikayelerde saklı olduğunu kesinlikle unutmamanız gerekiyor.

 • İnstagram Hikayeleri

  Artık insanlar kısa ve net şeyleri daha fazla seviyorlar, o yüzden kısa instagram hikayeleriyle hedef kitlenizi kendinize çekebilirsiniz. Hatta instagram hikayelerde reklamlara bile çıkabilirsiniz. Bu nedenle instagram hikayelerini de kesinlikle ihmal etmeyin.

 • Soru Cevap Yapmak

  Kitlenizle soru-cevap yaparak onları harekete geçirebilirsiniz. Önceki adımlardada dediğim gibi, eğer hedef kitlenizle konuşursanız, açık iletişimde bulunursanız, instagramda çok daha fazla başarı elde edebilirsiniz. Onları yorum yapmaya, sizin ürünleriniz ile ilgili bilgi vermeye çekebilirseniz, instagram hesabınızın ne kadar hızlı büyüdüğünüde gözlemleyeceksiniz. Bu nedenle soru-cevap üretmek gerçekten çok önemli. Kendinizi bu işe vermeli, biraz kafa yormalı, biraz da yaratıcı işler yapanız gerekiyor.

 • Reklam Vermek

  Mümkünse influencer kullanmak en etkili reklam yönü olacaktır. Ben instagramın kendiden veridiği reklamaları o kadar yararlı görmüyorum. Eğer hedef kitlenizle uyan bir influencer bulabilirseniz, instagramın hakimi olabilirsiniz. İnfluencerlarla sürekli iş birliği yapmak, onlara ürün göndermek, kısacası onları harekete geçirmek, instagramda çok önemli; bu nedenle sizin hedef kitlenizin takip ettiği influencerları bulup, onlara ürün göndermeniz, onlarla reklam ve iş birliği anlaşması yapmanız gerekiyor. Bu oldukça önemli bir konu.

 • Müşteri Yorumları

  Müşterileriniz sizden memnunsa onlardan video isteyin, size videoda ne kadar memnun kaldıklarını, neyleri sevdiklerini anlatsınlar, ya da yorum yapsınlar. Siz de bunları instagramın her köşesine yerleştirin, çünkü sosyal kanıt, güvenilirlik instagaramda gerçekten çok önemli.

 • Kampanya Ya da Promosyon Üretmek

  İnstagramda üreteceğiniz kampanyalar hem kitlenizi cezbedecektir, hem de insanların kulaktan kulağa bir şekilde instagram hesabını başkalarına anlatmasını sağlayacaktır.

  Bu yazımda instagram butiğinizi nasıl daha iyi bir şekilde yönetirsiniz onu anlatmaya çalıştım, umarım sizin için faydalı olur.

Sende Yorum Yap