Z kuşağından olup da  sosyal medyadan para kazanma yolları düşünmeyen yoktur öyle değil mi? Bir çok fenomen görüyor ve iç geçiriyoruz “ahh bir storyle beş bin TL nasıl kazanılabilir ya’’ gibi… Eğer bunu merak ediyorsanız sizi daha fazla bekletmeyeyim. Artık sosyal medya hayatımızın o kadar önemli yerindeki, kimisi bunu ek gelir elde etmek için kullanıyor, kimisi de meslek haline getiriyor. Hangi sosyal medyadan nasıl ve ne kadar para kazanılabiliyor bu yazımda sizin için onu araştırdım. Bu konuda en üst sıralarda olan mecralardan İnstagram Youtube Twitch ve Tiktok’u sizin için araştırdım.

İnstagram;

İnstagram

İnstagram büyük markalar için maliyeti düşük ama ulaşılabilirlik sayısı yüksek olan bir platforma dönüştü. Markalar yüksek takipçili kişileri –influencer- kullanarak ürününü daha büyük bir kitleye yayıyor ve bundan gerçekten çok fazla verim sağlıyor. Markalar bir influencer seçerken öncelikle o influencerın takipçilerinin kendi kitlesiyle olan uyumuna ve ne kadar kazandırabileceğine dikkat ediyor.

Youtube;

İnstagramdaki fenomenlik ya da influencerlık gibi kavramlardan biride Youtube’da var. YouTuberlık. YouTube’a düzenli bir şekilde video yükleyen ve bunu meslek haline getiren kişilere YouTuber deniliyor. Youtube üzerinden para kazanabilmenin birkaç farklı yolu var; bunlardan ilki, youtube iş ortağı programına üye olup reklamlardan gelir elde etmek. YouTube’dan para kazanmak için öncelikle bin aboneye ve dört bin saatlik bir izlenmeye ulaşmak gerekiyor. Bu şartı yerine getirdikten sonra YouTube iş ortağına kayıt olabilir ve gösterdiğiniz reklam başına para kazabilirsiniz. YouTube’dan para kazanmanın bir diğer yolu ise katıl butonu. Bu özellik sayesinde kanalınıza katılan abonelerinize özel videolar üretebiliyorsunuz. Kanalınıza katılan aboneler ise özel emojiler, çıkartmalar ve ifadeler kazanıyor.

Twitch;

En popüler canlı yayın uygulaması olan Twitc,h yayıncılarına para kazandırmasıyla ön plana çıkıyor. Her türden oyunun canlı olarak izlenebildiği bu sitede yayıncılar izleyicilerden bağış alabiliyor. Twitch üzerinden yapılan yayınlara o kadar ilgi varki, uygulamanın günlük ziyaretçi sayısı 35-40 milyona kadar çıkabiliyor. Eğer Twitch’te beş bin aboneye ulaşırsanız, Twitch’e bir ortaklık teklifinde bulunuyorsunuz, eğer onaylanırsa kanalınıza paralı bir ‘’Subscribe’’ yani abone butonu ekleniyor. Bu buton eklendikten sonra kullanıcılar kanalınıza 4 dolar karşılığında abone olursa, Twitch bu paranın bir kısmını size aktarıyor.

TikTok;

Sosyal medya platformları arasında en kısa sürede patlama gerçekleştiren Tiktok uygulamasında da para kazanmak mümkün Tiktok’tan para kazanmanızı sağlayabilecek ilk yol vardır: Sponsorlu gönderiler. Sponsor bulduktan sonra markaların gönderdikleri ürünlere videolarınızda yer vererek para kazanmanız mümkün, ama sponsorlu bir gönderiden para kazanmanın bir şartı var. 50.000 abone. Canlı yayın açarak da para kazanabilirsiniz. Takipçileriniz parayla satın aldığı hediyeleri size göndermesi ile, bu hediyelerin ücretini Tiktok sizinle paylaşıyor. Bütün bunlar dışında büyük bir Tiktok fenomenine dönüşürseniz eğer, takipçilerinizi diğer sosyal medya hesaplarınıza yönlendirip oralardan da para kazanabilirsiniz. Özellikle İnstagram’a yönelik reklamlar son dönemin en yüksek gelir kaynakları arasında.

Sosyal medyadan para kazanırken de vergi işlerine dikkat etmeyi sakın unutmayalım. İlk başlarda bir iş kolu olarak görünmeyen bu mecralarda ödemeler kayıt dışı yapılıyordu, ancak fenomenliğin ciddi bir iş alanına dönüşmesi ile maliye bakanlığı tarafından bu konuda tebliğler yayınlandı ve bu mecralardan para kazanan kişilerin vergi mükellefi olduğu zorunlu hale getirildi. Her ne kadar büyük bir kısım sosyal medyadan para kazanılmasını eleştirilse de, bu videoların, canlı yayınların ya da fotoğrafların bir emek gerektirdiğini unutmamak gerekiyor. Covid-19’un hayatımıza girmesiyle de dünyamız büyük bir hızla dijitalleşiyor, bununla birlikte de sosyal medya gelişmeye devam ediyor. İleri ki zamanlarda hiç kuşkusuz sosyal medyadaki çeşitliliklerle birlikte para kazanma yolları da artacak ve yeni iş kolları da oluşmaya devam edecek…

Sende Yorum Yap