Sosyal medyanın gerçek yüzünü ele alacağımız bu makalemizde hemen herkesin bildiği sosyal medyanın yararlardan veya zararlarından bahsetmeyeceğim. Ben sosyal medya patronlarının daha fazla kazanmak adına bizleri nasıl kullandıklarını, bizleri ne şekilde izlediklerini ve hakkımızda nasıl bilgi sahibi oluklarını sizlere basit bir dil ile anlatmaya çalışacağım. Ben anlatmaya anlatacağım da kimin bunu umursayacağını hiç bir zaman bilemeyeceğım.

2020 yılı başlangıcı itibari ile Facebook’ un  2.449.000.000 (2 milyar 449 milyon) kullanıcısı var. Bu kullanıcıların profilinde, sayfa ve gruplarda paylaştığı resimleri, videoları, yorumları bir düşünün. Şimdi buraya bir tırnak açmak isterim. Ben facebook diyeceğim ancak tüm sosyal medya gerçeğini ele alacağım. 2008 yılında kendime facebook hesabı oluşturmuşum ve 13 yılda yaklaşık 100 tane resim paylaşmışım. Ve tüm hesapları bu 100 resim üzerinden yapacağım ki ben sosyal medyadan gerçek anlamda uzak biriyim millet ayda 100 resim atıyor.

Makaleyi okuyan bazı kullanıcılar şimdi bu adam ne anlatıyor diyebilir. Ancak bu adamların bizi nasıl ve neden kullandığını anlatabilmek için bu bilgilere ihtiyacımız olacak. Ben konuya direk olarak girsem inanınki makale anlamsız kalacak. Hızlıca devam edelim. 1 resim 3 mb boyutunda 100 resim ise 300 megabayt bir alan kaplar. Sadece resim üzerinden ele alıyorum. Video yazı bilmem ne hepsini geçiyorum.

Neydi Facebook un 2 milyar 400 milyon kullanıcısı var. Bakın şimdi hesaba. 300 mb x 2.449.000.000 kişi =  734.700.000.000  (734 milyar 700 milyon) Mb alan eder buda ortalama 700.664 Tb   (700 bin 664) Tb alan eder. Bugün 1 TB disk 400 TL ye satılıyor ve bizim sadece 100 resim yüklememiz için Facebook  280.268.600 TL (280 milyon 268 bin 600 TL) masraf etmiş oluyor. Buda 935 Tane 300 bin liralık ev parasına denk gelir. Ve bu rakam inanın buz dağının sadece görünen yüzü. Görünmeyen ise bu rakamlar en basit rakamlar inanın gerçek anlamdaki rakamlar bunun 10 katından daha az değil.

Sosyal Medyanın Gerçek Yüzü

Sosyal Medya Patronları bizi kullanıyor

Peki neden Facebook biz resim paylaşalım diye bu kadar yatırıp yapıyor ve bizden 1 kuruş para almıyor. Bu adamlar salak mı? Hayır aksine çok fazla akıllılar. Bir insan için en önemli şey sağlıktır ve arkasından da zaman gelir. Bu tarz sosyal medya platformları siz farkında olmasanız bile sizin zamanınızı reklam veren kişilere satıyor. Siz sosyal medyada ne kadar fazla zaman geçirirseniz bu patronlar daha fazla kazanıyor.

Bu yüzden de sizleri izliyor. Nerede olduğunuzu, nereden sosyal platformlara bağlandığınızı, nelerden hoşlandığınızı, internette neler aradığınızı, neyi satın almak için yaptığınız araştırmaları izliyor ve bunu bizim onların kendi platformunda daha fazla zaman geçirmemiz için bize örnek, seçenek, ve reklamlar sunarak kullanıyorlar.

Sosyal Medya Patronları Bizi Satıyor

Hemen küçük bir örnek vereyim siz gidip Google satın almak için bir şey araştırın mesela mikrofon arayın bir iki site dolaşın arkasından bir iki saat sonra Facebook’ a girin haber kaynağınızda dolaşın hemen size sponsorlu adı altında reklamlar gelecek. Bilmem ne mikrofon bilmem ne sitesinde diye. Peki izlenmiyorsak bizim onu aradığımızı bu yazılımlar nereden biliyorlar. Sosyal medya patronları reklam veren kişilere bizim zamanımızı satıyor.

Her adımımız izleniyor ve belli algoritmalar eşliğinde çalışan robotlar bizim hareketlerimize göre davranışlar sergiliyor ve bizim ilgi alanlarımızı kayıt altına alarak belli hesaplamalar yapıyor ve karşımıza bizim ilgimizi çekecek şeyleri reklam ve öneri olarak bizlere çıkarıyor. Neden mi? Çünkü biz orada ne kadar fazla zaman geçirirsek karşımıza o kadar fazla reklam çıkıyor. Gösterim anlaşmalı reklamlar ise sosyal medya patronlarının kesesini dolduruyor.

Sosyal Medya Programları Bizi Dürtüyor

Siz sosyal medyaya girmediğiniz zaman da alt taraftan sizi cezbetmek için bir takım uyarı ve bilgiler size geliyor. Arkadaşın hikayesinde paylaşımda bulundu. Bilmem kim yorumuna cevap verdi. Amaç sen oraya gir. Gir ki sana reklamlar gösterilsin ve kazanç yükselsin. Sen sosyal medyada zaman geçirmezsen onlar kazanamaz. O yüzden sen reklam verenlerden çok daha değerlisin.

Buna inanmamış olabilirsiniz peki o zaman size şunu söyleyeyim. Facebook’ un 2019 yılı kazancı 70 milyar doların üzerinde. Buda 544.075.000.000 TL (544 milyar TL)  den fazla para eder ve yine 300 bin liradan 1 milyon 800 bin daire eder şimdi muhalefetler çıkar 300 bin e ev mi kaldı yahu derler? Var var arayana çok var merak etmeyin. Aramayı da bir kanara koy maliyet hesaplarına bak.

Amaca ulaşmak için araçlar kullanmak gerekir. Bu sözü hemen herkes bilir. Dikkat ederseniz sosyal medya patronlarının amacı kazanmak, kullandıkları araç insanların beyinleri, psikolojileri, ilgi alanları, zamanı, ailesi ve çevresi bu tam anlamı ile insanların üzerinde uyguladıkları sürü psikolojisi tam anlamı ile hile ve düzenbazlık.

Sosyal Medya Hilesi

Ama bunlara kapı açanlarında biz olduğunu anlamamak gerekir. Kimse bizi oraya girmeye zorlamıyor biz kendi isteğimizle irademizle giriyoruz ve girdikçe bağımlılık kazanıyoruz. Bizler sosyal medyayı hayatımıza sokmuyor olayı abartarak hayatımızı sosyal medya üzerinde yaşıyoruz.

Müşterilerine kullanıcı diyen 2 sektör var biri yasa dışı madde satan kişiler diğeri ise yazılım sektörleri. İstatistik uzmanı Edward Tufte

Gerçekten çok doğru bir tespit. Bizler aynı zamanda müşteri oluyoruz orada satılan dağıtılan reklamlara tıklıyor beğeniyor, paylaşıyor, abone oluyor ve yeri geldiğinde satın alıyoruz ama bize sosyal medya müşterisi denmiyor kullanıcısı deniyor.

Bir araştırma Twitter da sahte olan bilgilerin gerçek bilgilerden 6 kat daha hızlı yayıldığını ortaya koymuş. Buda demek oluyor ki hepimize sahte haberler daha doğru geliyor. Peki şaşılacak bir durum mu? Bence değil sahte bir dünyanın esiri olan kişilerin sahte haberlere itibar etmesinden daha doğal ne olabilir ki.

Hepimiz bu sahte haberlere itibar ediyoruz. Örneğin korona virüsün çok su içerek vücuttan atılması gibi halbuki vücuttan attığın tek şey vücudun ihtiyaç kapasitesinin üstündeki su. Yani yukarıdan alıyorsun aşağıdan salıyorsun. Ama sen bu habere itibar ederek birilerinin cebine cukkaları dolduruyorsun.

Bu arada bu platformların gerçekten çok çok tehlikeli olduğunu size hatırlatmak isterim. Her şeyi kontrol edebilirler Facebook başta olmak üzere diğer sosyal medya patronları bir ülkenin her hangi bir ilinde 1 gün içerisinde çok büyük bir kaos yaratabilir. O bölgedeki tüm kullanıcılarına göndereceği paylaşımla binlerce insanı sokağa dökebilir. Bir çok şeyi manipüle edebilirler.

Ben sizlere asla sosyal medya kullanmayın demiyorum. Sonuç olarak bende az da olsa sosyal medyayı en azından web tasarım işlerimde kullanan insanlardan biriyim. Ama kullanırken biraz bilinçli olmanızı, sürekli olarak İzlendiğinizi bilin ve özellikle kız çocuklarınızı bu platformlarda uzak tutun diyorum.

 

Sende Yorum Yap