TikTok Videoları Nasıl Oluşturulur?

#1: Doğru Video/Fotoğrafları TikTok Algoritmasına Gönderin

Herhangi bir sosyal platformda olduğu gibi, videonuz TikTok algoritmasına ne kadar olumlu sinyaller gönderirse, içeriğiniz diğer insanlara o kadar çok sunulur. TikTok’un ilgilendiği şeylere yeterli sayıda ulaşırsanız, sizi bilmeyen veya takip etmeyen bir grup insanın içeriğinizi görebileceği şekilde ana sayfalarına sunulursunuz. Gerçek viralliğin devreye girdiği yer burasıdır.

Peki algoritma tam olarak ne için optimize ediyor?
TikTok videoları çok kısa olsa da, TikTok algoritmasının YouTube algoritmasına ne kadar yakın olduğuna şaşırabilirsiniz. Her iki platform da kullanıcıların maksimum miktarda içeriği izlemesini ister. TikTok’ta bu 10-15 saniyedir. YouTube’da dakikalar, saatler olabilir.

Şimdi TikTok algoritması için önemli olan diğer beş ana faktöre bakalım.

Döngüler

TikTok’un aradığı ilk şey, insanların videonuzu tekrar oynatma sayısı olan döngülerdir. içeriğinizde bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini anlamak için TikTok Analytics’e bakın. Analitiğe erişmek için bir işletme veya içerik oluşturucu hesabına ihtiyacınız olacak. Bu hesap türlerinden birine sahip değilseniz, ayarlarınızdan hesap türünüzü kolayca değiştirebilirsiniz.
Analizinize erişmek için profilinizin sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun. Ayarlar ve Gizlilik ekranı göründüğünde, hesap türünüze bağlı olarak Business Suite> Analytics veya Creator Tools> Analytics’i seçin.

Ardından, İçerik sekmesini açın ve videolarınızın ortalama izlenme süresine bakın; bu, size insanların onları yeniden izleyip izlemediğini söyleyecektir. Örneğin, TikTok videonuz 8 saniye uzunluğundaysa ve ortalama 11 saniye izlenme süresine sahipse, insanların onu tekrar tekrar döngüye soktuğunu ve bu da algoritmaya güçlü bir sinyal gönderdiğini bilirsiniz.

Video Tamamlama Sayısı

İzleyiciler sizinkini bitirmeden önce feed’deki bir sonraki videoya geçiyorsa, bu algoritma için olumlu bir sinyal değildir.
Videolarınızla ilgili paylaşımlar almak da önemlidir. TikTok’ta bir paylaşım, insanların videonuzdaki paylaş düğmesine dokunduklarında, hangi platformda olurlarsa olsun arkadaşlarıyla paylaşmalarıdır.

Yorumlar

Viral TikTok videolarında çok sayıda yorum ve yorumlara yanıt olduğunu fark edeceksiniz. Bu yorumlar ne kadar etkileşimli olursa, algoritma videoyu o kadar olumlu görüntüler.

Beğenme

Son olarak, bir beğeninin gücünü küçümsemeyin. Beğeniler, TikTok’un algoritmada dikkate aldığı son faktörlerden biri olsa da, videonuzdaki yorumlar dışında tek sosyal kanıt onlar. İnsanlar sayfanızda gezinirken ve hangi videoların popüler olduğuna dair ipuçları ararken, muhtemelen görecekleri ilk şey beğenilerdir.

# 2: TikTok Videolarınızı İnsanların İzlemeye Devam Etmesini Sağlayacak Şekilde Tasarlayın

TikTok algoritmasının aradığı sinyalleri üretmek için içeriğinizi izleyicileri videonun sonuna kadar izleyecek şekilde tasarlamanız gerekir.

En popüler TikTok trendlerinden bazılarının ortaya çıkmasının nedeni budur.
Çünkü insanlar çözüme ihtiyaç duymaya hazırlar ve bu bizim sonuna kadar izlememizi sağlıyor. Bu da, algoritmaya, insanların sadece videoyu tamamlamakla kalmayıp aynı zamanda tekrar oynattığını belirten bir mesaj gönderiyor.

Bir piyanoda küçük bir tuş çaldığınızı düşünün. Her zaman büyük bir anahtarı da duyma ihtiyacı hissediyorsunuz, değil mi? Aynı şey bir videodaki açıklama için de geçerlidir. İzlemeye devam edebilmeleri için insanların onu görmesi gerekir.

Bir TikTok videosu oluşturduğunuzda, gösterimi en baştan ayarlayın. Ekrandaki metin bunu yapmanın en iyi yoludur. Metin, “Bugün spor salonuna gittiğimde ne olduğuna inanamayacaksın!” kadar basit bir şey olabilir.

Videonuzda bir açıklama ya da olay örgüsü olduğunda bu, algoritma optimizasyon çizelgesindeki en büyük iki kutuyu işaretler: insanların tüm videoyu izlemesini ve yeniden oynatmasını sağlar.

Kesinlikle doğrudan sorular sormak ve kullanıcıları bir şey hakkındaki fikirlerini paylaşmaya teşvik etmek gibi etkileşim elde etmek için kullanabileceğiniz başka taktiklerde var. Ancak TikTok kitlenizde bir topluluk oluşturduğunuzda çok fazla yorum ve paylaşım alabilirsiniz.

# 3: Gelecekteki TikTok Videoları için Trend Olan Seslerin Bir Listesini Derleyin

Bu tür içerikle ilgili fikirler bulmak için, sayfanızda ilerleyin ve kendi markanızın damgasını koyabileceğiniz sesleri arayın.
Onu kullanan diğer videoları görmek için ekranın sol alt kısmındaki şarkıya dokunun. Favorilere Ekle’ye dokunarak sesi kaydedebilirsiniz.

Siz neler düşünüyorsunuz? İçeriğinizi TikTok algoritması için nasıl optimize ediyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

 

Sende Yorum Yap